Uživatelská recenze a zkušenost se senzorem SYAI TAG

Distributorem senzoru je firma TAJAMED.CZ Distribution s.r.o., specializující se na velkoobchod s farmaceutickým zbožím a distribuci zdravotnických prostředků.

Výrobcem senzoru je firma Syai Health Technology Pte. Ltd. se sídlem v Singapuru, založená v roce 2016 týmem odborníků z Univerzity v Oxfordu a Cambridgi. Společnost se specializuje na vývoj a výrobu inteligentních zdravotnických zařízení pro správu chronických onemocnění, zejména diabetu. Jejich produkty kombinují pokročilé biosenzorové technologie s umělou inteligencí pro efektivní sledování biomarkerů.

Balení a aplikátor

Senzor je dodáván v pevné a trochu retro krabičce, která působí kvalitně a může posloužit i k dalšímu využití (což oceňuji, bude mít další využití 😄). Samotný senzor má dle moderních trendů integrovaný vysílač, takže není potřeba nic dodatečně připojovat. „Nastřelovák“ má tvar vajíčka. Před aplikací se odlomí bezpečnostní pojistka, přiloží se na zvolené místo (doporučuje se zadní strana paže) a stiskne se spoušť. Tím dojde k zavedení senzoru do podkoží. Zde pozor – senzor se zavádí kolmo a použitý „drátek“ (u tohoto senzoru „pružné vlákno“) je poměrně krátký. Byl jsem upozorněn, že je důležité při aplikaci držet aplikátor kolmo, aby se senzor zavedl správně do podkoží. Díky tvaru aplikátoru se ale dobře drží, takže aplikace je snadná a intuitivní. Aplikace samotná nebyla bolestivá, ale to samozřejmě může záviset na konkrétním místě vpichu. V balení je také přiložená modrá fixační náplast, která slouží k lepšímu zajištění senzoru – já ji však nevyužil.

Aplikace – Syai Tag

Aplikace se stahuje z Obchodu Play (App Store), pod názvem Syai Tag (na krabičce je QR kód s odkazem), nenašel jsem omezení ohledně kompatibilních zařízení (jakožto výrobce a typ telefonu) – jen Android novější verze 10. Po spuštění aplikace je třeba provést registraci a nastavení. Jednotky, pohlaví, … a oprávnění v telefonu, aby aplikace mohla fungovat a nevypínala se. Senzor se startuje pomocí NFC (víc už NFC není třeba, není to návrat k Freestyle Libre první generace) – v dalších verzích už prý NFC nebude třeba ani je startu.

Celkově jsem byl z aplikace nadšený. Je moderní, hezká, barevná. Možná není ideální kombinace bílého písma na modrém pozadí pro osoby se zrakovými problémy – ale vypadá to fakt pěkně. Na hlavní obrazovce vidí uživatel velkým písmem hodnotu glykémie, trend a graf. Vlevo nahoře pod ikonou zvonečku jsou schována upozornění a notifikace – Centrum zpráv (hypo/hyper, aktualizace, ..), vpravo nahoře ikona „+“, kam pacient může zadávat ošetření – glykémii z glukometru, jídla, léky, inzulín, sport, spánek a vlastní poznámky.

Při přejetí prstem nahoru na hlavní obrazovce vyvolá uživatel Syai AI. Umělá inteligence – tam jsem byl ale zklamaný – měl jsem jediný dotaz a na ten mi nedokázala uspokojivě odpovědět. Ve spodní části uživatel vidí TIR a denní průměr. Miluju statistiky a grafy! A aplikace Syai Tag jich je plná!

Na vedlejší stránce, nazvané Shrnutí, si člověk může vybrat časové rozmezí (1,7,14,30,90 dní) kde lze vidět podrobnější data. Nahoře koláčový graf času stráveném v rozmezí (rozmezí si může uživatel nastavit, vysoká je přednastavená vysoko, je třeba být přísnější), počet hyper/hypo-glykémií v průběhu 24 hodin, průměrná hladina glukózy v průběhu 24 hodin, percentilový graf, vícedenní graf a pár statistických parametrů – nejvyšší glykémii (ano, stydím se – bublanina s ovocem – asi tak půl plechu a k tomu velký kafe s mlékem – to jsem naprosto nezvládl a dosáhl rekordu za posledního půl roku – minule jsem to aspoň mohl hodit na špatnou kanylu…), nejnižší glykémii, průměr, CV – variační koeficient, SDBG – standardní odchylka glukózy v krvi (co to sakra je? Naštěstí po kliknutí vyskočí ke každému parametru vysvětlivky), GMI.

Na další stránce, Profil, jsou nahoře nejprve údaje o aktuálním senzoru – kolik zbývá dní a přesný čas, kdy senzor skončí. Když kliknete na šipku, dozvíte se podrobnější informace o senzoru a můžete se přes kliknutí na tlačítko Historie proklikat na dříve použité senzory – a na Zprávu o glykémii (ano, překlady jsou někde dost kostrbaté, to se asi ještě doladí) – důležitá položka, k ní se ještě dostanu. Další položky jsou rozděleny do tří katergorií – Spojení, Sdílení v rámci péče, Znalosti.

Spojení

  • Ekosystém Syai Health – zde se dostanete k propojení na další aplikace a zařízení – a i zde jsem nadšen! Nesrovnatelné s Dexcom, Medtronic a dalšími, které když chcete napojit mimo jejich „ekosystém“, musíte komplikovaně obcházet a hledat komunitou vymyšlené fintičky. Zde na pár kliknutí propojíte senzor s AAPS, spustíte odesílání do NightScout, do xDrip, Health Connect (Google), Garmin Smartwatch, NovoPen® 6, Smart BG Meters (zatím jen glukometr Accu-Chek Guide).
  • Připojení ke sledování – zobrazení glykémie na hodinkách v aplikaci – osobně jsem nezkoušel, ale přikládám obrázek od kolegy z hodinek Garmin (připojených k telefonu Apple)

Sdílení v domácí péči

  • Domácí péče – důležitá položka především pro rodiče. V „dětské“, zdrojové aplikaci vyberete e-mail s kým chcete sdílet (je třeba mít ho zaregistrovaný) a jaké údaje se budou přenášet. Po odeslání přijde na zadanou adresu mail, ve které je odkaz na aplikaci Syai Link (App Store/Google Play). Po nainstalování a přihlášení k zaregistrovanému mailu v „rodičovském“ telefonu, se v horní části obrazovky zobrazí pozvánka (You have a pending invitation), přesměruje vás do centra zpráv a po kliknutí na Akceptovat se zobrazí účet sledovaného. Poslední kliknutí a follow frčí (pozn. – data se zobrazí až po dalším změření, nepřenesou se glykémie změřené zpětně). Ve follow lze nastavit alarmy, nemusejí být totožné s aplikaci „dítěte“.
  • Lékařská péče – sdílení s vaším ošetřujícím lékařem – tady bude asi hodně záviset na ošetřujícím lékaři – obdobný systém používá Dexcom, Medtronic, .. – co senzor, to separátní systém…

Znalosti

  • Zpráva o glukóze – a toto mě nadchlo! Zde vidíte informace, které byly nasbírány za 14 dní nasazení senzoru – hlavička ve formě údajů o uživateli, senzoru a pak spousta statistik! Průměrná glykémie, čas v hypu, čas v hyper, čas v TIR, čas TiTR (% času strávené v přísnějším rozmezí, 3,9-7,8 mmol/L), glykémie v čase před jídlem, na vrcholu, výlet po jídle ( 😀 rozdíl mezi hladinou glukózy 2 hodiny po jídle a hladinou glukózy před jídlem – hrozný název (překlad), ale důležitý údaj), 1, 2 a 3 hodiny po jídle, grafické znázornění času v rozmezí, denní glukózové profily, ambulantní glukózový profil (percentil). Denní statistky glykémií okolo jídel, denní statistiky hypo/hyper, hodinové statistiky hypo/hyper, a na závěr grafy glykémií v jednotlivých dnech.
    Na registrační mail vám po skončení platnosti senzoru přijde zpráva s odkazem, přes který můžete tento výpis stáhnout v podobě pdf. Platnost odkazu je jen 24 hodin, ale přes aplikaci si zde můžete pdf stáhnout kdykoliv.

Na stránce Profil, je důležitá ikona vpravo nahoře, matička, značící nastavení. Zde se pozastavím, je zde spousta důležitých položek, které podrobněji rozeberu:

  • Upozornění – lze si nastavit více profilů a přepínat mezi nimi. Je možné zapnout pouze vibrace (od 0,5 hodiny), nebo vypnout upozornění zcela (od 0,5 do 6 hodin). Lze zde nastavit úrovně glykémie pro spuštění alarmu, dobu mezi upozorněními a melodie upozornění. Urgentně nízká, stejně jako u konkurence, vypnout nelze. Je možné nastavit upozornění na ztrátu signálu.
  • Aplikaci udržujte aktivní – soubor doporučení a nastavení co aktivovat, aby nedocházelo k ukončování běhu aplikace na pozadí
  • Cíle – cílové rozmezí, ve kterém se chcete držet
  • Deník – zde lze shlédnout zadané úkony (přes plus z hlavní stránky) – glykémie, jídlo (k této položce se ještě vrátím), léky, inzulín, sport, spánek a vlastní upozornění.
  • Syai AI – aktivace/deaktivace umělé inteligence
  • Zákaznický servis – položku jsem nevyužil, komunikoval jsem s technickou podporou prostřednictvím WhatsApp
  • Zpětná vazba
  • Region & Jazyk
  • Nápověda – často kladené otázky, jak na to a návod k použití
  • Informace o – ..aplikaci
  • Účet a zabezpečení – E-mailová adresa, telefonní číslo, volba pro smazání účtu a tlačítko pro odhlášení z účtu

Ještě se pozastavím u Jídla, které jsem zmínil jako položku v Deníku. Pokud si jídlo vyfotíte, můžete si zde prohlédnout obrázek, co jste jedli, kolik jste odhadli sacharidů, případně inzulín a glykémii před a dvě hodiny po jídle. Ještě víc informací se dozvíte, pokud kliknete na Poznatky o stravě dostanete se k podrobným statistikám, včetně grafu – paráda pro zpětné vyhodnocení, jak jste jídlo zvládli. Zde plánuju se zeptat na technické podpoře, zda by nešlo přidat vyhledávání – spoustu jídel jím pravidelně a pokud bych se přes vyhledávání mohl jednoduše podívat, jak jsem ho odhadl minule i s tím jak to dopadlo, mohl bych tuto informaci používat a vyladit, pokud se minule moc nepodařilo. Určitě to znáte a víte co myslím.

V telefonu (Android) lze nastavit 3 widgety, rozměr 2×2 (jen glykémie), 4×2 a 4×4 (glykémie a graf). Zde jsem narazil na další problém – glykémie se na widgetu aktualizovala, ale graf nešel. Hlásil jsem to na technickou podporu, která okamžitě komunikovala. Přislíbili že se na to podívají. Řešili podobný problém u iOS, tam s tím asi ještě bojují, u Androidu to během mého testování nestihli. Nicméně to vypadá, že opravy budou probíhat rychle, za dobu používání jsem měl 2 aktualizace aplikace.

Přesnost, reakce a zkušenosti v provozu

Syai drží krok s moderními trendy a tak je senzor příjemně malý. Zde si půjčím obrázek z letáku link.

Doba zahřívání, warm-up, je 30 minut.

Potěšilo mě, že senzor od začátku nešuměl (v tom G7 prohrává hrozným způsobem), a měřil přesně. Měl jsem ho současně s G6, takže jsem koukal i jak je rychlý v reakcích na změny. Zjistil jsem, že G6 je o malý fousíček rychlejší. Taky se mi na začátku stalo, že při při glykémii 12,1 mmol/L na glukometru (chyba ve stravování, mazanec k večeři, po dvou hodinách rychlý vzestup z 6 mmol/L) ukazoval Syai 10,5 (G6 ukazovala 11,3). Další výtka – Syai nejde kalibrovat. Jednou jsem měl problém naopak při nízké – Syai ukazoval 5,4, podle glukometru jsem už měl ale méně než 4. Tam se ukázala G6 jako rychlejší – bylo to při rychlém poklesu a po 10 minutách Syai už ukazoval poměrně dobře – ale to už jsem pokles zajedl a byl tedy trend stabilní. Jinak ale senzor měřil celých 14 dní dobře, bez šumu a nepodařilo se mi jej ani jedenkrát zalehnout, což se mi u G6 stává poměrně často.
Při stabilním trendu měřil opravdu dobře, s minimální odchylkou od glukometru a G6.

Vyzkoušel jsem ho taky ve spojení s AAPS – k čemuž jsem byl donucen jelikož se mi poprvé u G6 stalo, že mi po 40 dnech umřel z ničeho nic vysílač – tam opravdu přišlo vhod, že jsem měl zrovna na sobě 2 senzory. Napojení do AAPS bylo otázkou pár kliknutí. Již poněkolikáté chválím aplikaci – napojení do AAPS bylo na pár kliknutí a mohl jsem tak dál frčet na smyčce. Musím ale upozornit, že aplikace AAPS nebere senzor Syai jako ověřený zdroj glykémie a tak tam jsou různé restrikce (smyčka je opatrnější).

Nezaznamenal jsem výpadky dat glykémie souvisejících s umístěním, nebo vzdálenosti od telefonu – měl jsem ale výpadek v noci způsobený uspáním aplikace. Příčina se mi bohužel nepodařila zjistit – může to být nastavení telefonu, respektive nadstavby v telefonu, u G6 s tím ale problémy na stejném telefonu nemám.

Závěr

Senzor Syai Tag mě opravdu překvapil. Vyzkoušel jsem jen jeden kus, ale během 14 dnů používání jsem nezaznamenal žádné větší problémy, fungoval spolehlivě, bez šumu a výpadků, a to i při větší vzdálenosti od telefonu. Aplikace je dobře navržená – moderní, přehledná a nabízí skvělé možnosti pro uživatele, kteří chtějí jen základní údaje, ale i pro ty, kteří chtějí podrobnější analýzy. Oceňuji, že senzor drží bez problémů, a to i bez dodatečné fixační náplasti.

Za cenu, která se vejde do ročního budgetu, je to zajímavá konkurence pro senzor Dexcom G6.

Sdílet

FOLLOW @ INSTAGRAM